تبلیغات
افغانستان سرزمین من - دردو دل یک مهاجر

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ»» منوی اصلی

»» آرشیو ماهانه

»» صفحات دیگر

»» لینک دوستان

»» لوگوی دوستان

»» امکانات دیگر

تبلیغات

»» دردو دل یک مهاجر
یکی از دوستانم که اصالتا ایرانی است مجبور شد بخاطر دستور دونالد ترامپ، درس‌هایش را در دانشگاه علوم سیاسی پاریس نیمه کاره رها کند تا قبل از بسته شدن مرزها به آمریکا برگردد. در پیامی برای من نوشت «همه برنامه هایم بر باد رفته است، همه کارهای ۸، ۹ ماهه ام ویران شد.» از ته دلم برایش متاسف شدم؛ این‌که انسانی با هزار امید و آرزو با هزینه های زیاد روحی و روانی و مالی برای آینده خود برنامه ریزی کند و ناگهان همه را طعمه باد و بوران ببیند واقعا دردآور است. راستش پیامش همیشه در پیش چشم‌هایم هست. ذهنم را به شدت به خود مشغول کرده است. ده ها سوال را در ذهنم خلق کرده که پاسخی برایش وجود ندارد. مرا یک بار دیگه به عالم غربت و مهاجرت کشاند؛ روزگاری که دلم برای نشستن روی چوکی دانشگاه پر می کشید اما شدم کارگر ساده ساختمان که باید فرغون ملات را روی تخته چوب می بردم و یا هم از داربست بالا می رفتم.

می دانم کار کردن ننگ نیست. افتخار می کنم که از آبله دستانم نان خوردم. زیر بار منت هیچ نهاد و ارگان ایرانی هم نیستم. در برابر یک لقمه نانی که پیدا کردم از تنها داشته زندگی ام که خدا داده بود، "جانم" ، مایه گذاشته ام.
فراموش کردن روزهای دردبار مهاجرت امکان ندارد. اما کوشش می کنم که با آن کنار بیایم و با عنوان بخشی از تاریخ دردبار زندگی ام بپذیرم.  ولی تنها چیزی را که نمی توانم فراموش کنم و نه هم می توانم با آن کنار بیایم «عمر و جوانی» ام بود که به جای نشستن در میز و چوکی دانشگاه، در پای ساختمانها گذراندم. به جای قلم و کتاب، فرغون ملات را حمل کردم، به جای کیف و کتاب، بوجی لباس کارم را به دوش کشیدم، به جای بحث و نظر در دانشگاه با استاد دانشگاه، با مامور نیروی انتظامی جر و بحث کردم که برای خواندن نماز و وضو گرفتن در بازداشتگاه را باز کند. اما او از پشت در مرا مسخره می کرد.
از نگاه خداناباوران شاید این آرزوی من احمقانه باشد، اما تنها چیزی که فعلا تسکینم می دهد این است که آرزو می کنم کسانی که مسبب عمر بر باد رفته ام شده اند، کسانی که در برابر آروزهای انسانی ام چاه عمیق حفر کردند، کسانی که بنام هم فرهنگ و هم دین و هم زبان از پشت خنجر نادانی زدند و همه کسانی که باعث شدند تا روزگار شیرین و دنیای آموختنم سیاه و تیره گردند، هیچگاهی «خیر» نبینند. اگر خدایی وجود دارد، اگر قیامتی هست و اگر عدالتی وجود دارد، قبل از این‌که شکم مرا بخاطر خواندن نماز و یا نخواندن آن با سرب مذاب پر کنند، باید داد من و آنانی را که عمر و جوانی و نوجوانی و کودکی شان را بر باد رفته یافته اند، بستاند.
اینکه دولت ایران و بسیاری از مردم شریف و متشخص ایرانی، داغ زندگی انسانی را به دلمان گذاشتند صرف به جرم افغانستانی بودن،  این‌که کودکان‌مان را از درس و تحصیل محروم کردند و پدران‌شان را در اردوگاه‌ها حبس کردند، در زیر زمین‌های پاسگاه های نیروی انتظامی شکنجه کردند، مورد تحقیر و توهین و خشونت قرار دادند و... دردی است که هیچگاهی پناهجوی افغان در ایران از یاد نخواهد برد.
دوست ایرانی من نگران هفت و هشت ماه برنامه ریزی خود هست، حق دارد. اما من و امثال من به جرمی که در یک جغرافیا دیگه متولد شده بودیم، تمامی زندگی مان را از دست داده ایم
فرستنده: عبدالحکیم حمیدیبرچسب ها : دردو دل یک مهاجر-مهاجر-

:: نوشته شده توسط مهدی جعفری در چهارشنبه 20 بهمن 1395 و <-PostTime-> | +

نظرات ()

.:: ::.


مطالب پیشین

» خیاطی جامه
» آهنگ جدید فرهاد اکبر"توکل"
» هورا برای تیم ملی فوتبال ایران!
» موزیک ویدیو جدید فرهاد اکبر"رمضان"
» موزیک ویدیو جدید فرهاد اکبر"رمضان"
» فرهاد اکبر
» مصاحبه فرهاد اکبر با شبکه ایفیلم 2
» آهنگ جدید فرهاد اکبر"توکل بر خدایت کن"
» موزیک ویدیو جدید ولی بنام" آهسته بروو"
» شمارش معکوس برای آغاز نشرات کانال تلویزیونی «آی فیلم 2
» نامه پدر ستایش قریشی به خانواده امیرحسن/قاتل ستایش
» چرا قاتل ستایش قصاص نمی شود؟؟؟
» تیم ظفر شیراز "قهرمان کشور شد"
» آهنگ جدید فرهاد اکبر"ای خدای من"MP3
» موزیک ویدیو جدید اریاناسعید و سید جمال مبارز "سرخ.سیاه. سبز

همه پستها

»» درباره

»» نویسنده

»» لوگوی ما
<-BlogTitle->


»» جستجو

»» پیوند های روزانه

»» نظر سنجی

»» برچسب ها

صفحه اصلی | پست الکترونیک | اضافه به علاقه مندی ها | ذخیره صفحه | طراح قالب


Powered By mihanblog.com Copyright © 2009 by afg-my-land
Design By : wWw.Theme-Designer.Com