تبلیغات
افغانستان سرزمین من - مصاحبه فرهاد اکبر با شبکه ایفیلم 2

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ»» منوی اصلی

»» آرشیو ماهانه

»» صفحات دیگر

»» لینک دوستان

»» لوگوی دوستان

»» امکانات دیگر

تبلیغات

»» مصاحبه فرهاد اکبر با شبکه ایفیلم 2


5 اسد 1365 هجری خورشیدی در هرات تولد یافت و در سال 1375 به همراه خانواده اش به ایران مهاجرت کرد.  هنگامی که 13 سال سن داشت در گروه سرود مکتب عضویت داشت اما به خاطر علاقه یی که به ورزش داشت بیشتر مشغول فوتبال و مسابقات آن بود.

در 18 ساله گی موسیقی را تحت نظر اساتید موسیقی افغانستانی و ایرانی فراگرفت.

هدفش از دنبال کردن موسیقی ایجاد اتحاد بین اقوام ساکن در سرزمین های اسلامی از طریق  ترویج ارزش های اسلامی و تجلیل از فرهنگ اسلامی است.

موسیقی «فرهاد اکبر» بیشتر شامل آهنگ هایی با مضامین اسلامی و معنوی است. وی همچنین از موضوعات ارزشی، اجتماعی و بشر دوستانه در موسیقی خود استفاده می کند.

بقیه مصاحبه در ادامه مطلب...
او می گوید در 22 ساله گی از لحاظ روحی بیدار شده و راه اسلام را پیش گرفته است و خود را خدمت گزار مسلمانان می داند.

وی در سال 1392 از بهر نشان دادن مظلومیت مردم جنگ زده افغانستان آهنگ «وحدت» را خواند که با استقبال مسلمانان فارسی زبان مواجه شد.

بعد از نشر اولین آهنگ «فرهاد اکبر» در سال 1392 که به 2 زبان فارسی و عربی بود به تعداد مخاطبان او افزوده شد و آهنگ هایش  از رسانه های کشورهای مختلفی چون ایران، تاجیکستان، ترکیه، پاکستان، هند، مالزیا، اندونیزیا و بیشتر کشورهایی که مسلمانان زندگی می کنند ، نشر شد.

سپس ، این آوازخوان جوان افغانستانی ، دومین تک آهنگ خود را تحت نام «آیه رحمت» نشر کرد. این آهنگ در فستیوال شبکه جهانی آریانا که در هند برگزار شد به عنوان بهترین آهنگ اسلامی سال 2013 از سوی داوران و مردم برگزیده شد.

خبرنگار آی فیلم 2 گپ و گفتی صمیمی با این آوازخوان جوان افغانستان داشته که در ادامه می خوانیم:

آی فیلم2: به عنوان اولین سوال، هر چند شما آوازخوانی پرآوازه می باشید اما می خواهم خودتان را برای مخاطبان آی فیلم 2 معرفی کنید و بگویید که از چه وقت آوازخوانی را شروع کرده اید؟

فرهاد اکبر: فرهاد اکبر، 30 ساله، متولد ولایت هرات و بنیانگذار سبک موسیقی اسلامی در افغانستان هستم و تقریباً 6 سال می شود که به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کردم البته پیش از آن نیز کار می کردم اما نه به صورت رسمی.

در سال  1392 هجری خورشیدی یا 2012 میلادی بود که اولین کار من را تحت نام «توبه» در خدمت مردم قرار دادم.

آی فیلم2: به عنوان یک آوازخوان و آهنگساز مسلمان فکر می کنید چه طور می توانید الهام بخش نسل جدید باشید؟

فرهاد اکبر: در کل به نظر من هر مسلمان وظیفه دارد به دین اسلام خدمت کند و از هر وسیله، ابزار و توانایی که دارد در راستای ترویج اسلام استفاده کند. کسی می تواند الگوی فرد دیگر باشد که به جای شعار دادن، بیشتر عمل کند و هنگامی که آواز می خواند مردم در گفتار و رفتارش تضاد را نبینند و به آنچه می خواند اعتقاد هم داشته باشد.

من فکر می کنم نیازی نیست که آدم ها ظاهر سازی کنند و شعار بدهند. اگر به چیزی که اعتقاد داری عمل کنی مردم باورت می کنند.

آی فیلم2: فرهاد اکبر این روزها محبوبیت زیادی بین هواداران خود در افغانستان، ایران، تاجیکستان و دیگر کشورها کسب کرده است، چطور از این محبوبیت در راستای ترویج اسلام استفاده می کنید؟

فرهاد اکبر: همانطور که پیش تر نیز اشاره کردم ، هدفم این بود موضوعاتی که مردم فراموش کرده اند یا موضوعاتی که نیاز است در جامعه به افراد تذکر داده شود را به آن ها یادآوری کنم چون که انسان ها همیشه نیاز به تذکر دارند و خداوند نیز در قرآن انسان ها را به تذکر دادن به یکدیگر سفارش کرده است.

به همین خاطر سعی کردم موضوعات را به صورت موسیقی و ویدیوکلیپ ارایه دهم تا شاید جرقه ای در زندگی آن ها ایجاد شود و در یک مسیر درست قرار بگیرند. من بیشتر به دنبال یادآوری مفاهیمی از اسلام هستم که مردم آن ها را فراموش کرده اند و شاید موزیک های من یک تلنگری برای مردم به خصوص نسل جوان باشد.

آی فیلم2: آیا شما زندگی خود را تنها صرف موسیقی کرده اید یا فعالیت های دیگری هم دارید؟

فرهاد اکبر: همانطور که می دانید در شرایط امروز مخصوصاً در کشورهای آسیایی اگر یک هنرمند بخواهد فعالیت کند باید حمایت شود و به خاطر همین نیاز است تا در کنار آن مشغول به کاری دیگر هم شود. من هم شاید مانند خیلی از هنرمندان دیگر در کنار آوازخوانی شغل آزاد دارم و همچنین به امور خانواده ام رسیدگی می کنم. همچنین در اوقات فراغت ورزش هم می کنم.

آی فیلم2: به کدام یک از کارهایتان بیشتر علاقه دارید؟

فرهاد اکبر: به صورت کلی من به موسیقی علاقه دارم و وقتی کاری را ارایه می کنم فید بک خوبی می گیرم. وقتی می بینیم با یک آهنگ من، تلنگر یا جرقه ای در زندگی مردم ایجاد می شود حس خوبی به من دست می دهد.

دوستان زیادی تا کنون با من در تماس بوده و از تاثیرگذاری آهنگ های من بر زندگی شخصی شان گپ زده اند.

برایم خیلی جالب بود یک روز زن و شوهری با من تماس گرفتند و گفتند که قصد طلاق داشتند اما با شنیدن آهنگ «آیه رحمت» از زاویه دیگری به زندگی شان نگاه کردند و این حس خوبی به من انتقال داد.

آی فیلم2: پس آهنگ مورد علاقه شما «آیه رحمت» است؟

فرهاد اکبر: (با خنده...) بله

آی فیلم2: به نظر شما در شرایط امروز افغانستان ، رسالتی که یک هنرمند مردمی و واقعی دارد، چیست؟

فرهاد اکبر: همانطور که می دانید غرب توسط جنگ نرمی که به راه انداخته به کشورهای اسلامی هجوم برده و افکار مردم را تحت الشعاع قرار داده و شب و روز در حال تزریق افکار منحرف مخصوصاً به نسل جدید است.

به نظر من هر هنرمند مسلمانی باید از تمام توان خود در راستای ترویج فرهنگ اسلامی استفاده کند و چهره اصلی اسلام را توسط ابزاری که دارد (موسیقی، فلم، سریال و ...) نشان دهد تا جهانیان بفهمند اسلامی که غرب در حال تبلیغ آن است ، اسلام واقعی نیست.

یک هنرمند رسالت دارد تا به موضوعات ارزشی و اسلامی بپردازد، حالا وقتی ما در خصوص موضوعات اسلامی گپ می زنیم خیلی ها فکر می می کنند اسلام فقط این است که در مورد توبه و یا عبادت خداوند بخوانی اما اگر دقیق به موضوعات اسلامی نگاه کنیم می فهمیم که اسلام برای تمام موضوعات زندگی ما راهکار دارد.

آی فیلم2: بهترین تجربه ای که در این سال ها در موسیقی کسب کرده اید ، چه بوده است؟

فرهاد اکبر: وقتی هنرمند برای یک کار زحمت می کشد و آن را از جان و دل می خواند ، با استقبال مردم مواجه می شود که علاوه بر رفع خستگی ، تجربه خوبی برای وی خواهد بود.

برای من جالب است وقتی به افغانستان می روم می بینم که اطفال علاقه بیشتری به موزیک دارند.

در هنگام اجرای یکی از کارهایم با عنوان «یا رب خدای من»( که اتفاقاً از شبکه آی فیلم هم چندین بار نشر شده) در هر ساحه ای که می رفتیم اطفال پشت سر من با صدای بالا شروع به آوازخوانی می کردند و این حس جالبی به من می داد.

و یا اینکه بعضی از مردم وقتی من را می بینند و می خواهند با من گپ بزنند ، احساس می کنم یک شرم و یا تعارف مانع انجام این کار می شود و گاهی اوقات من به نزد آن ها می روم و با آن ها گپ می زنم و به آن ها می گویم که بین من و شما فرقی نیست و خداوند نیز در قرآن می فرمایند: «بهترین شما نزد من پرهیزگارترین شماست».

از دید ظاهر شاید من اکنون به یک جایگاهی رسیده باشم اما همه ما پیش خداوند یک جایگاه داریم. شهرت برایم مهم نیست و مردم بدانند هیچ فرقی بین من و آن ها نیست.

آی فیلم2:  تاچه اندازه با موسیقی ایران آشنایی دارید؟ آیا تااکنون با آوازخوان های ایرانی همکاری داشته اید؟ علاقه مند به همکاری با کدام آوازه خوان هستید؟

فرهاد اکبر: چون بیش تر از 20 سال است که در ایران زندگی می کنم با موسیقی این کشور کاملاً آشنایی دارم و خیلی دوست دارم در آینده با هنرمندان ایرانی همکاری کنم.

دوستی دارم به نام آقای «ساسان پاشایی فر» که در زمینه سبک موسیقی عرفانی کار می کند و طی صحبت های انجام شده قرار است مشترکاً کاری را روانه بازار کنیم و همچنین در آینده نزدیک می خواهم این کار را با دیگر هنرمندان نیز انجام دهم.

یکی از انگیزه های من در ایجاد سبک موسیقی اسلامی ایجاد وحدت بین مسلمانان بوده که جزو اولویت های زندگی من است . به همین خاطر دوست دارم با هنرمندان ایرانی، عربی و تاجیکی مشتراکاً کار کنم.

برای مثال دوست دارم با افرادی مانند «ماهر زین» و «سامی یوسف» و «پیام عزیزی» همکاری کنم. البته پیش از این نیز در باره همکاری با این افراد صحبت هایی شده بود اما به دلیل نبود امکانات این امر تحقق نیافت.

یکی از برنامه های من در آینده همکاری با این افراد است.

حتی در فلم های کوتاه و سخنرانی ها نیز امروزه برای تاثیرگذاری بیشتر از موسیقی استفاده می کنند.

آی فیلم2:  بسیاری بر این باور هستند که اهمیت موسیقی فلم تا اندازه ای است که می توان آن را تذکره فلم و یکی از رمزهای ماندگاری آن دانست، در آثار سینمایی و تلویزیونی ایران همچنین اثرهای ماندگاری در این زمینه وجود دارد، دیدگاه شما در خصوص اهمیت موسیقی فلم چیست؟

فرهاد اکبر: موسیقی یعنی هنر بیان احساسات و فلم بدون موسیقی نمی تواند احساسات را به خوبی انتقال دهد.

روان شناسان روی موسیقی فلم براساس داستان آن و موضوعی که دارد کار می کنند. مثلا یکی از آهنگ های ماندگاری که در زمینه موسیقی فلم ، طی این سال ها شنیدم موسیقی سریال یوسف پیامبر بود که هر موقع می شنیدم احساس عجیبی به من دست می داد. همچنین فلم «محمد(ص)» که واقعا موسیقی جالبی داشت.

حال تصور کنید که آن فلم بدون موسیقی باشد ، بدون شک اثرگذاری آن کمتر خواهد بود.

آی فیلم2: از نگاه خودتان تفاوت کارهای شما با دیگر آوازخوانان افغان چیست؟

فرهاد اکبر: همان طور که در جریان هستید سبک من موضوعات اسلامی، ارزشی و موضوعاتی که در راستای ارزش های اسلامی است.

وقتی من می گویم موضوعات اسلامی شاید برخی اشتباهاً چنین برداشت کنند ما خودمان را از بقیه جدا کردیم و بقیه مسلمان نیستند ، اما اینگونه نیست.

وقتی می گویی آوازه خوانی در زمینه اسلام می خواهد بخواند همه فکر می کنند باید حتما درمورد خدا بخواند درحالی که این چنین نیست چون که گستره اسلامی به حدی وسیع است که مشمول تمامی موضوعات می شود.

من فکر می کنم تفاوت من با دیگر آوازخوانان به هدف و موضوعاتی که انتخاب کرده ام برمی گردد و من تقریباً یک نوآوری در آوازخوانی افغانستان ایجاد کردم.

پیش از من افرادی بودند که بدون موسیقی در زمینه موضوعات اسلامی می خواندند اما زمانی که من شروع به این کار کردم مردم بسیار استقبال کردند و پس از من نیز خیلی ها از این سبک پیروی کردند.

آی فیلم2:  پیام شما به عنوان یک هنرمند به مردم افغانستان چیست؟

فرهاد اکبر:  توقع دارم مردم مرا از دعای خیرشان فراموش نکنند و از افرادی مثل من که در راستای ارزش های اسلامی کار می کنند حمایت نمایند.

منظور تنها حمایت مالی نیست بلکه مردم می توانند با ارزش گذاری کار ما ، در نشر آن کمک کنند و جایگزین کارهایی نمایند که هیچ محتوایی ندارند. با این وجود مردم افغانستان و ایران همیشه حمایت کرده اند و من از آن ها تشکری می کنم و دوست دارم به حمایتشان ادامه دهند.

آی فیلم2: آقای اکبر نظرتان راجع به شبکه آی فیلم چیست؟ آیا فلم ها و برنامه های این شبکه را نگاه می کنید؟

فرهاد اکبر:  من هنگامی که در خانه یا سرکار وقتم آزاد است شبکه آی فیلم را به خاطر برنامه های خانوادگی خوبی که دارد ، دنبال می کنم . مخصوصا برنامه های خاطره انگیز آن که ما را یاد خاطرات دوران دور که در ایران داشتیم می اندازد. بسیار شبکه خوبی است و من همیشه آن را دنبال می کنم.

آی فیلم2: به کدام یک از سریال هایی که تااکنون از شبکه آی فیلم نشر شده، بیشتر علاقه داشتید؟

یوسف پیامبر(ص) واقعا سریال خوبی است.

آی فیلم2: نظرتان درباره شبکه آی فیلم 2 چیست؟ برای بهتر شدن برنامه های این شبکه چه پیشنهاداتی دارید؟

فرهاد اکبر: ایجاد این تلویزیون ، ایده خیلی خوبی است چون واقعا نیاز است، جمعیت فارس زبانان کم نیست و تنها نمی توان به یک شبکه اکتفا کرد و بنظرم استقبال خوبی از آن خواهد شد.

آی فیلم2: اگر بخواهید یک جمله درباره آی فیلم بگویید:

فرهاد اکبر: آی فیلم شبکه خاطره هاست.

آی فیلم2: صحبت پایانی؟

فرهاد اکبر: تشکری می کنم از فرصتی که در اختیار من قرار دادید.


برچسب ها : مصاحبه فرهاد اکبر با شبکه ایفیلم-فرهاد اکبر در شبکه ایفیلم-

:: نوشته شده توسط مهدی جعفری در چهارشنبه 22 فروردین 1397 و <-PostTime-> | +

نظرات ()

.:: ::.


مطالب پیشین

» خیاطی جامه
» آهنگ جدید فرهاد اکبر"توکل"
» هورا برای تیم ملی فوتبال ایران!
» موزیک ویدیو جدید فرهاد اکبر"رمضان"
» موزیک ویدیو جدید فرهاد اکبر"رمضان"
» فرهاد اکبر
» مصاحبه فرهاد اکبر با شبکه ایفیلم 2
» آهنگ جدید فرهاد اکبر"توکل بر خدایت کن"
» موزیک ویدیو جدید ولی بنام" آهسته بروو"
» شمارش معکوس برای آغاز نشرات کانال تلویزیونی «آی فیلم 2
» نامه پدر ستایش قریشی به خانواده امیرحسن/قاتل ستایش
» چرا قاتل ستایش قصاص نمی شود؟؟؟
» تیم ظفر شیراز "قهرمان کشور شد"
» آهنگ جدید فرهاد اکبر"ای خدای من"MP3
» موزیک ویدیو جدید اریاناسعید و سید جمال مبارز "سرخ.سیاه. سبز

همه پستها

»» درباره

»» نویسنده

»» لوگوی ما
<-BlogTitle->


»» جستجو

»» پیوند های روزانه

»» نظر سنجی

»» برچسب ها

صفحه اصلی | پست الکترونیک | اضافه به علاقه مندی ها | ذخیره صفحه | طراح قالب


Powered By mihanblog.com Copyright © 2009 by afg-my-land
Design By : wWw.Theme-Designer.Com